Eko 23. lipnja 2010.

Mirisna zaštita od komaraca

Komarac
1/2
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Komarci nam mogu zagorčati ljeto, a tvornička sredstva namijenjena njihovom rastjerivanju ostavljaju na koži sloj ljepljivih kemikalija. Zato se zaštiti prirodnim sredstvima i mirno uživaj u toplim ljetnim večerima! Uz nekoliko "narodnih", donosimo ti i dva recepta za mirisnu zaštitu od komaraca aromaterapeutkinje Matilde Ivaniš Knez

Od prirodnih sredstava protiv komaraca i drugih kukaca najpoznatije je ulje citronele, no ona je samo jedna od mnogih biljaka pomoću kojih možeš ova bockala držati  na odstojanju.

A koje biljke komarci najmanje vole? Kao i vampiri, ne mogu podnijeti miris češnjaka. Prereži režanj češnjaka na pola i premaži kožu razrezanom stranom. Nijedan ti se komarac neće usuditi prići!

Druga metoda uključuje spravljanje soka od češnjaka. Ulij napršnjak soka u šalicu vode, promiješaj i poprskaj smjesom kožu ili odjeću. No, ni mnogi ljudi, poput komaraca, ne vole miris češnjaka. Zato je sreća da ima biljaka koje ljudima mirišu puno ljepše, a svejedno rastjeruju komarce.

Što komarci mrze?

Na popisu su lavanda, ružmarin, kadulja, cimet, paprena metvica, mačja metvica i trava citronele. Sve ovo imaj na umu kad pripremaš obrambeni arsenal protiv podlih krilatih krvopija. Dok praviš roštilj, položi kadulju i ružmarin na užareno ugljevlje. Isparavanje tih biljaka također će stvoriti neugodno ozračje za komarce.

Esencijalna ulja limuna, eukaliptusa i cimeta šire mirise koje komarci smatraju jezivima. Budući da većinu ljudi ti mirisi ne smetaju, stavi na kožu ili odjeću par kapljica nekog od tih ulja svakog dana. Još je učinkovitija smjesa ovih ulja i maslinovog ulja, s kojom također možeš namazati kožu da se osiguraš protiv bodljikavih zločinaca. Još jedna neprijateljska smjesa za komarce je nasjeckani peršin pomiješan s jabučnim octom.

Provjeri zašto je važno koristiti prirodna, ekološka eterična ulja!

Ali biljke nisu jedino što im se ne sviđa. Za početak, riješi se izvora ustajale vode, gdje ženke komaraca nesu jaja. Zdjelice s vodom za kućne ljubimce treba osvježavati nekoliko puta tjedno.

Komarci su najaktivniji u zoru i u sumrak, pa ako želiš smanjiti vjerojatnost susreta s njima nemoj biti na otvorenom pola sata prije zore i pola sata nakon sumraka.

Znaj i da ih privlači tamna odjeća pa se odjeni u svijetle boje kad izlaziš iz kuće. I cvjetni parfemi, dezodoransi i sapuni mame komarce pa ih nemoj nositi tijekom sezone komaraca.

Aromaterapeutski recepti

Matilda Ivaniš Knez, Primavera Life aromaterapeutkinja iz Biovege, kaže da su eterična ulja koja odbijaju insekte limun trava, citronela, lavanda, čajevac, pepermint, cedar i ruža geranija. Njihovim kombiniranjem možeš raditi pripravke koji će odbijati komarce, a istodobno lijepo mirisati.

Matilda ti otkriva svoje recepte za prirodnu zaštitu od komaraca te napominje da bi najbolje bilo koristiti certificirana eterična ulja, kao što su Primavera Life:

Sprej za zrak

Pomiješaj 60 ml vode i 40 ml 70-postotnog alkohola iz ljekarne i dodaj 30-40 kapi eteričnih ulja:

  • 15 kapi lavande
  • 10 kapi cedra
  • 10 kap limun trave

Ovaj će te svjež i ugodan miris štititi od insekata.

Repelentno sredstvo

Otopimo li neka od eteričnih ulja u baznom ulju bademaili makadamije, dobit ćemo repelentno sredstvo koje možemo nanositi na kožu, a za njegovo spravljanje potrebno nam je sljedeće:

  • 100 ml ulja makadamije (najbrže se upija što je ljeti posebno važno)
  • 10 kapi lavande
  • 15 kapi ruže geranije
  • 5 kapi peperminta

Ova je mješavina osim za tjeranje komaraca odlična za njegu kože, a zahvaljujući pepermintu lagano hladi.

Primaverina eterična ulja možeš potražiti u bolje opremljenim ljekarnama i bio&bio trgovinama.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Zdrava dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Zdrava te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
    • Avatar jedna_zd
      jedna_zd

      do ovoga ljeta u borbi protiv komaraca potpuno učinkovite su mi bile Raidove tablete. kako ovog ljeta to nije bio slučaj, okušala sam sreću sa Raidovom tekućinom, to je bio djelomično uspješan pokušaj jer dok je tekućina bila uključena u struju, komarci su bili ošamućeni i nisu me boli, no čim bih aparat isključila iz struje, istog trena bi me počeli bockati, neovisno o dobu dana, nakon čega bi mi koža bila ukrašena velikim crvenim plikovima koji su me svrbjeli samo tako... pozdravljam ovaj članak jer ću se protiv ovih krvopija dok dišem boriti svim raspoloživim sredstvima, a budući da je ovdje riječ o prirodnim sredstvima, pa i o eteričnim uljima koje obožavam, još bolje za moje zdravlje :)

    • Avatar Valkira
      Valkira

      Najbolje bi bilo koristiti kemotipizirana eterična ulja kojima je plinskom kromatografijom utvrđen sastav i koje komponente prevladavaju jer se jedino tako zaista može utvrditi kako će djelovati neko eterično ulje. Tako da nije svejedno koji npr. kemotip cedra upotrijebljavamo: atlaski, himalajski, virdžinijski? Ili koji kemotip lavande? Ima mnogo kemotipova lavande, kao što ima mnogo kemotipova lavandina. Što se repelenata tiče, eu cejlonske citronele (Cymbopogon nardus) i još neka eu bi bila ipak efikasnija.

    Komentiraj, znaš da želiš!

    Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.